6.5.2021 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR (NS SR) vo štvrtok potvrdil vinu bývalého advokáta Mikuláša Černáka Daniela Maukša v kauze prijímania úplatkov a uložil mu trest tri roky a šesť mesiacov väzenia v prvej nápravnovýchovnej skupine.

V tomto prípade NS SR zmiernil verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z leta 2019, ktorý Maukšovi uložil trest štyri roky väzenia. Odsúdený má tiež zaplatiť finančný trest vo výške 16 500 eur. V prípade, že by ho nezaplatil, súd určil náhradný trest vo výške jedného roku väzenia. Štvrtkové rozhodnutie NS SR je právoplatné.

Prípad advokáta Daniela Maukša a pôvodne troch spoluobžalovaných po prvýkrát uzavrel samosudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v októbri 2008. Maukš za korupciu pri žiadostiach o prepustenie viacerých obvinených z väzby dostal osem rokov väzenia a peňažný trest 500-tisíc korún (16,6 tisíca eur).

Súd akceptoval dovolania

Po dva roky nepodmienečne dostali obžalovaní Róbert Sch. z Brezna a manželia Danuša a Hilmi Bolbolovci z Beňadikovej v okrese Liptovský Mikuláš. Advokátovi podľa verdiktu dali úplatky za prepustenie príbuzných z väzby a on sa s nimi mal deliť so sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici Miroslavom M., ktorý v novembri 2005 zomrel. Maukš akúkoľvek korupciu popieral, pričom tvrdil, že išlo iba o odmeny za právne služby, keďže nebol verejným činiteľom.

Nový proces s Maukšom sa konal na základe rozhodnutia dovolacieho senátu Najvyššieho súdu SR. Ten v roku 2012 akceptoval dovolania obžalovaných, zrušil pôvodné verdikty prvostupňového i odvolacieho súdu z rokov 2008 a 2010 a vrátil vec na nové prerokovanie a rozhodnutie. ŠTS následne v roku 2016 uložil advokátovi trest sedem rokov väzenia. Tento verdikt NS SR v roku 2018 zrušil a vec opätovne vrátil na ŠTS.

Bolbovci dostali osem mesiacov

Pokiaľ ide o obžalovaných manželov Bolbolovcov, tým vo štvrtok NS SR uložil trest zhodne po osem mesiacov a 29 dní väzenia, pričom túto dobu si už vo väzení odsedeli po predošlých odsúdeniach. ŠTS obom v roku 2019 uložil tresty v dĺžke 15 mesiacov odňatia slobody. Obžalovaným Róbertom Sch. sa dnes súd nezaoberal, keďže voči verdiktu z roku 2019 nepodal odvolanie.

Obvinenie voči Maukšovi bolo v tomto prípade vznesené v roku 2006, pričom skutky sa podľa obžaloby stali ešte v roku 2004. V období 2006 až 2007 bol advokát väzobne stíhaný, v období 2010 až 2012 bol vo výkone trestu.

Viac k témam: korupcia, súdy, úplatky
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalého advokáta Mikuláša Černáka odsúdili za korupciu, podarilo sa to na tretí pokus © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Expolicajt Kučerka mal brať úplatky od Slobodníka, do veci bol údajne zapletený aj Bödör

Úplatky podľa informácií polície odovzdával práve nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Európska únia uvalí nové sankcie na Bielorusko, zamerané budú proti ekonomike i jednotlivcom

Ministri zahraničia EÚ plánujú zmrazenie majetku a zákaz cestovania pre 86 ľudí a organizácií.

Rozvoj kontaktných centier prebieha už 16 rokov pod taktovkou technologickej spoločnosti Daktela

Využívanie chatbotov alebo voicebotov, ktoré automatizujú a urýchľujú komunikáciu so zákazníkom a celkovo zvyšujú komfort zákazníckej starostlivosti, je v súčasnosti štandardom už aj v menších firmách a začínajúcich e-shopoch.

India sa obáva silného cyklónu a spomalenia pomoci v boji proti COVID-19, hlási aj prvé obete

Do oblasti už dorazili silné dažde a spôsobili záplavy, ktoré si vyžiadali život štyroch ľudí.