18.4.2021 (Webnoviny.sk) – Česká polícia a Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrajú po dvoch agentoch ruskej vojenskej rozviedky GRU.

Ako informuje spravodajský portál TN.cz, súvisí to s odhalením českých tajných služieb o možnej účasti ruských agentov na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pre ktoré Česko vyhostí 18 ruských diplomatov. Anatolij Čepiga a Alexander Miškin sú pritom podozriví aj z otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa novičokom v anglickom Salisbury v roku 2018.

Agenti mali najmenej dve identity

Dvojica bola podľa NCOZ v októbri 2014 čase výbuchu v Českej republike, konkrétne v Prahe a následne v Moravskosliezskom a Zlínskom kraji. Podľa hovorcu NCOZ Jaroslava Ibeheja využili najmenej dve identity.

Najprv sa preukázali dvoma ruskými pasmi s menami Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, neskôr pasom Moldavska na meno Nicolai Popa a pasom Tadžikistanu s menom Ruslan Tabarov.

Osemnásť diplomatov vyhostili

Na mimoriadnej tlačovej konferencii v sobotu premiér Andrej Babiš a minister vnútra a dočasný minister zahraničia Jan Hamáček oznámili, že pre zistenia tajných služieb nariadili opustiť Česko 18 ruským diplomatom, ktorých identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb GRU a SVR.

Babiš a Hamáček sa informácie od českej rozviedky dozvedeli v piatok večer. O svojich krokoch informovali aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý im podľa Babiša „vyjadril absolútnu podporu“.

Hovorkyňa ruského rezortu zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že Rusko bude reagovať na kroky Česka. „Praha si je dobre vedomá, čo bude nasledovať po takýchto trikoch,“ cituje hovorkyňu tlačová agentúra RIA Novosti.

USA vyjadrili Česku podporu

Babiš na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v sobotu večer o prípade informoval predsedu Európskej rady Charlesa Michela. Hamáček zase uviedol, že o zisteniach informovali aj partnerov Česka v NATO a Európskej únii a požiadali ich o podporu. Prípad podľa neho značne uškodí česko-ruským vzťahom.

Podporu Česku už vyjadrili Spojené štáty americké, ktoré nedávno vyhostili 10 ruských diplomatov a zaviedli sankcie na niekoľko desiatok ľudí a subjektov. Americká chargé d’affaires v Prahe Jennifer Bachus uviedla, že si „významné konanie“ Česka vážia.

Dva výbuchy muničných skladov

Muničnými skladmi vo Vrběticiach otriasli dva výbuchy. Prvý si 16. októbra 2014 vyžiadal dvoch mŕtvych. Ďalší sklad vybuchol 3. decembra toho istého roku. Stovky ľudí po explóziách z okolitých dedín evakuovali.

Podľa portálu Seznam Zprávy sa GRU zamerala na vrbětické sklady, pretože tamojšiu muníciu mali dodať Američania povstalcom v Sýrii, kde Rusko podporovalo vládu prezidenta Baššára al-Asada.

Týždenník Respekt zase informoval, že zbrane boli určené pre Ukrajinu, kde v občianskej vojne bojujú separatisti podporovaní Moskvou. Zbrane pre Ukrajinu údajne kúpil významný bulharský obchodník.

Viac k témam: česká polícia, muničný sklad, ruská vojenská rozviedka (GRU), vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk – Česká polícia pátra po dvoch ruských agentoch, sú podozriví z výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Situácia na Slovensku je veľmi priaznivá, najväčší záujem o očkovanie proti COVID-19 je na západe

V súčasnosti je hospitalizovaných menej ako 600 pacientov.

Výbuchy vo Vrběticiach neboli teroristickým útokom na Česko, Babiš zverejnil nové informácie

Cieľom útoku bol materiál bulharského obchodníka so zbraňami, ktorý nemal vybuchnúť v Česku.

Lukašenkovým nástupcom by sa mohol stať jeho syn Viktor

Bieloruský prezident Aleksander Lukašenko pripravuje zmenu zákona o nástupníctve. 

Slovenská pošta má otvorené pobočky v pôvodnom režime, list či balík môžete poslať aj počas obeda

Na poštách naďalej platia protipandemické opatrenia.