1.8.2021 (Webnoviny.sk) – Prezident Policajného zboru SR (PZ SR) Peter Kovařík je presvedčený, že polícia zvládla štvrtkové a piatkové protesty odporcov očkovania. Ako zdôraznil, polícia v žiadnom prípade nesmie byť iniciátorom eskalácie, ktorá môže vyústiť do násilností. Stanovisko policajného prezidenta poskytol hovorca PZ SR Michal Slivka.

„V prvom rade, zhromaždenie je garantované Ústavou Slovenskej republiky. Polícia je na mieste protestu z jedného základného princípu – ochrana životov, zdravia a majetku,“ povedal Kovařík s tým, že ani počas štvrtku ani piatku nedošlo k ujmám na živote, zdraví ani majetku.

Práca s davom je náročná

Policajný šéf chápe, že občania Bratislavy boli obmedzení na svojom bežnom komforte, „túto situáciu však nespôsobila polícia, ale protestujúci dav,“ ktorý bol podľa neho napriek svojej sile bez prejavov agresivity.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pred Prezidentským palácom protestujú stovky ľudí proti výhodám pre zaočkovaných (fotografie)

„Práca s davom je veľmi náročná a polícia vychádza pri svojich rozhodnutiach o ďalších krokoch zo svojich skúseností a taktiež zo skúseností okolitých krajín. Protestujúci dav nie je hlúčik disciplinovaných ľudí. Je to masa emóciami zmietaných občanov, ktorých reakcie sú nevyspytateľné,“ vysvetlil.

Ako dodal, polícia zasahuje v čase, keď je riziko negatívnych dopadov najmenšie a použitie donucovacích prostriedkov je striktne dané zákonom.

Kritika nie je na mieste

„Polícia krajského riaditeľstva v Bratislave má najväčšie skúseností s riešením bezpečnostných opatrení počas protestov. Kritika zo strany politikov, verejnosti a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku,“ pokračoval.

Na záver skonštatoval, že demonštrácie sú v demokratickom svete bežným, skoro denným javom. „Preto je potrebné aby si aj tí občania ktorí nezdieľajú názor demonštrantov zvykli na takýto prejav názorov, ktorý ich priamo obmedzuje na bežnom spôsobe života. Nie polícia zapríčinila takú situáciu proti ktorej sa demonštruje. Polícia len zabezpečuje aby nedošlo k páchaniu priestupkov alebo trestnej činnosti,“ povedal v stanovisku Kovařík.

Viac k témam: demonštrácia, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, protest
Zdroj: Webnoviny.sk – Kovařík odmieta kritiku práce polície počas protestov. K újme na životoch, zdraví ani majetku nedošlo © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Korčokovo ministerstvo poslalo Maďarsku diplomatickú nótu, predseda ich parlamentu bol pri odhaľovaní pamätníku v Šamoríne

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy.

Taliban sa po stiahnutí amerických vojakov rozpína, pod kontrolou má údajne väčšinu Afganistanu

Taliban zaznamenal od polovice apríla, keď americký prezident Joe Biden oznámil stiahnutie amerických vojakov do septembra, značné teritoriálne zisky.

Na diaľnici D2 došlo k vážnej nehode, po zrážke dvoch kamiónov s dodávkou cestu uzavreli (foto)

Po zranenú osobu priletel vrtuľník.

OĽaNO po mimoriadnej schôdzi vyzvalo Fica a Pellegriniho, aby podali pomocnú ruku a nechali sa zaočkovať (video)

Neschválenie programu mimoriadnej schôdze bolo na základe dohody všetkých štyroch koaličných partnerov.