10.6.2021 (Webnoviny.sk) – Manželka uväzneného mexického narkobaróna Joaquína „El Chapa“ Guzmána vo štvrtok priznala vinu v prípade obvinení, ktorej voči nej vzniesli v Spojených štátoch. Tiež pripustila, že pomáhala manželovi s jeho zločineckým impériom.

Emma Coronel Aispuro sa priznala k trom federálnym trestným činom na súde vo Washingtone v rámci dohody o vine a treste s federálnymi prokurátormi.

Obvinenia sa týkali vedomého a úmyselného sprisahania za účelom distribúcie heroínu, kokaínu, marihuany a metamfetamínu počas niekoľkých rokov, prania špinavých peňazí a zapojenia sa do transakcií so zahraničným obchodníkom s narkotikami.

Pridala sa k distribúcii

Prokurátori tvrdia, že Coronel Aispuro „úzko spolupracovala so štruktúrou velenia a riadeniakartelu Sinaloa, ktorý viedol jej manžel, a pridala sa k distribúcii veľkého množstva drog, pretože vedela, že ich prepašujú do Spojených štátov.

Podľa prokurátora Anthonyho Nardozziho Guzmánova manželka pomáhala a podporovala ciele kartelu zamerané na pašovanie drog, pričom pomohla s importom viac ako 450-tisíc kilogramov kokaínu, 90-tisíc kilogramov heroínu, 45-tisíc kilogramov metamfetamínu a zhruba 90-tisíc kilogramov marihuany do USA.

Nardozzi tiež povedal, že Coronel Aispuro slúžila ako prostredníčka pri odovzdávaní správ členom kartelu po zatknutí jej manžela a sprisahala sa s jeho synmi za účelom plánovania a koordinácie jeho útekov z väzenia.

Prekvapivé zatknutie

Tridsaťjedenročnú Coronel Aispuro zatkli vo februári na Medzinárodnom letisku Dulles vo Virgínii a odvtedy je vo väzbe. Jej zatknutie bolo prekvapivé, z časti aj preto, že sa ju úrady nepokúšali zatknúť skôr, aj napriek tomu, že ju prokurátori poukázali na jej spoluúčasť na zločinoch jej muža.

Guzmán šéfoval kartelu Sinaloa, ktorý bol podľa amerických úradov najväčším dodávateľom drog do Spojených štátov. V roku 2019 ho v New Yorku odsúdili na doživotie, okrem iného za pašeráctvo drog a pranie špinavých peňazí.

Viac k témam: drogový boss, drogový kartel Sinaloa, väzenie, zadržanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Manželka mexického narkobaróna El Chapa priznala vinu na federálnych zločinoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Kolíková má od strany Za ľudí plnú podporu, tvrdenia Smeru-SD a niektorých poslancov úplne odmietajú

Podľa strany Kolíková úplne zrozumiteľne vysvetlila a jasne dokázala, že nikdy nekonala v rozpore nielen so zákonom, ale ani s dobrými mravmi.

Krajský súd potvrdil trest pre Juditu, za vraždu spolužiaka Tomáša si odsedí 12 rokov

Tragédia sa stala 16. mája 2019 v byte na žilinskom sídlisku Vlčince.

Slobodné médiá a bezpečnosť novinárov musí byť pre Slovensko prioritou, apeluje Úrad vlády SR

Sloboda tlače garantuje bezpečnosť pre všetkých a aj pandémia ukázala dôležitosť spoľahlivých a pravdivých informácií.

V prvom kole výberového konania na sudcov Najvyššieho správneho súdu SR uspeli deviati uchádzači

Ďalšie kolo výberového konania je naplánované až na máj.