4.5.2021 (Webnoviny.sk) – Násilné a rasistické trestné činy sú v Nemecku na vzostupe. Vyplýva to z oficiálnych štatistík politicky motivovaných zločinov z minulého roka, ktoré v utorok predstavil nemecký minister vnútra Horst Seehofer. Krajne pravicová kriminalita napríklad dosiahla najvyššiu úroveň od začiatku vedenia štatistík v roku 2001, informuje spravodajský portál DW.

Nebezpečný trend

Minister vyjadril obavy nad narastajúcim trendom politicky motivovaných trestných činov, ktoré vlani stúpli o 8,5 percenta v porovnaní s rokom 2019. Údaje sú podľa Seehofera veľmi „znepokojujúce“, pretože predstavujú nebezpečný trend, hoci tvoria iba asi percento zo všetkých trestných činov.

Vlani v Nemecku zaznamenali 23 064 incidentov motivovaných krajne pravicovým extrémizmom, čo je v porovnaní s rokom 2019 o 5,7 percenta viac a najviac od roku 2001, keď polícia začala viesť štatistiku politicky motivovaných činov.

Väčšinu násilných trestných činov klasifikovaných ako politicky motivované spáchali krajne pravicoví extrémisti. „Nárast násilných trestných činov o 18,8 percenta na celkovo 3 365 incidentov je obzvlášť zlý,“ skonštatoval Seehofer s tým, že to ukazuje, že najväčšiu hrozbu pre bezpečnosť v Nemecku predstavuje krajne pravicový extrémizmus.

Nenávistné prejavy a propaganda

Krajne pravicoví extrémistickí páchatelia tiež stáli za väčšinou, 65 percentami, trestných činov klasifikovaných ako „zločiny prejavu“, kam patria nenávistné prejavy a propaganda. Antisemitské prejavy zaznamenali nárast o 15,7 percenta, pričom väčšina incidentov sa podľa ministra vnútra odohrala v online prostredí. „Antisemitská nenávisť je základnou súčasťou pravicovo-extrémistickej ideológie. Tento vývoj v Nemecku nie je len znepokojujúci, ale v kontexte našej histórie aj hlboko zahanbujúci,“ povedal.

Na vzostupe je však podľa Seehofera aj kriminalita zo strany extrémnej ľavice. Použitie násilia v tejto oblasti napríklad stúplo o 45 percent. Minister poukázal na vysokú mieru „konfrontačných zločinov“, ktoré podľa neho často páchajú ľavicoví extrémisti.

Viac k témam: krajná pravica, násilie, rasizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Násilné a rasistické trestné činy dosiahli v Nemecku rekordnú úroveň, vývoj je znepokojujúci © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Šikuta sa stal členom Rady Siete predsedov najvyšších súdov EÚ, cieľom je užšia spolupráca

Agendou siete je riešenie financovania najvyšších súdov, proces menovania ich sudcov či reforma konania pred Súdnym dvorom EÚ.

Ruské manévre pri Ukrajine potrvajú ďalšie dva týždne. Sú reakciou na aktivity NATO, tvrdí Šojgu

Spojené štáty a ich spojenci vyjadrili znepokojenie nad zhromažďovaním sa vojakov pozdĺž hranice s Ukrajinou a čoraz početnejšie porušenia prímeria na východe Ukrajiny.

V USA netrpezlivo očakávajú verdikt v prípade smrti Floyda, krajina sa pripravuje na možné nepokoje

Záverečné argumenty oboch strán odzneli v pondelok a porota hneď začala diskutovať o verdikte.

Negatívny test na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva či krst už nebude potrebný

Na základe uznesenia vlády zo 16. apríla sa totiž uvoľňujú protipandemické opatrenia.