31.7.2021 (Webnoviny.sk) – Od 1. augusta začína oficiálne fungovať nový Úrad pre správu zaisteného majetku. Ako informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla, úrad je rozpočtovou organizáciou rezortu a jeho úlohou je sfunkčnenie a zefektívnenie zaisťovania majetku, ktorý pochádza napríklad z trestnej činnosti alebo je určený na jej páchanie. Správu takéhoto majetku doteraz vykonávali orgány činné v trestnom konaní.

Úrad môže spravovať autá aj cennosti

Pri špecifickom type majetku, ako napríklad zbrane, strelivo, rádioaktívne materiály alebo drogy budú podľa ministerstva správu tohto majetku vykonávať osobitné orgány ako polícia alebo Jadrová a vyraďovacia spoločnosť. Ak možnosti novozriadeného úradu nebudú na správu majetku postačovať, bude môcť poveriť správou aj iné subjekty.

„Rozsah majetku, ktorý môže úrad spravovať, je veľmi široký. Môžeme spravovať hnuteľné veci, nehnuteľné veci, môžeme spravovať majetkové práva, môžeme spravovať iné majetkové hodnoty,“ povedal riaditeľ Úradu pre správu zaisteného majetku Ján Kmeť.

Napríklad v oblasti hnuteľných vecí môže úrad podľa neho spravovať majetok ako osobné či nákladné autá, cennosti, zbierky, elektroniku alebo počítače.

Zaistený majetok môže úrad aj predať

V prípade, že zaistený majetok bude pozostávať z vecí podliehajúcich rýchlej skaze, rýchlo strácajúcich na hodnote alebo vecí, so správou ktorých sú spojené neprimerané náklady, bude kompetenciou úradu predať ich aj bez súhlasu vlastníka. Podľa rezortu spravodlivosti sa to týka napríklad automobilov zabavených v rámci odhaľovania trestnej činnosti.

„Hovoríme o dražbe. Predaj musí byť transparentný a musí byť z neho maximálny výťažok. Právomoci a hlavne zodpovednosť úradu pre správu zaisteného majetku sú dané tým, že sa musí starať o majetok tak, aby nestrácal na hodnote a pokiaľ je to možné, aby naopak na hodnote narástol,“ povedal Kmeť. V prípade, že sú so zaisteným majetkom spojené prípadné výnosy, úrad to podľa neho musí zohľadniť a zabezpečiť.

Kmeť dodal, že úrad v súčasnosti pokračuje v nábore zamestnancov, obstaráva tovary a služby potrebné pre jeho fungovanie a vyberá externých správcov majetku, ktorí budú jeho činnosti napomáhať.

Viac k témam: trestná činnosť, Zaisťovanie majetku
Zdroj: Webnoviny.sk – Od augusta začína fungovať Úrad pre správu zaisteného majetku. Aké sú jeho právomoci? © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Právo na spravodlivý proces v drogových kauzách nemusí byť naplnené, advokáti vidia nedostatky

Zainteresovaní volajú po reforme trestného poriadku, ktorá by zohľadnila súčasné vedecké poznatky, spoločenské podmienky a medzinárodnú prax.

Ministerke Kolíkovej je ľúto, že Letanovská odišla zo strany Za ľudí

Mária Kolíková si váži podporu, ktorú jej Letanovská vyjadrila v nadväznosti na nezmyselné útoky voči nej a jej najbližším.

Partnerka zosnulého bieloruského aktivistu neverí v jeho samovraždu, Šyšov sa bál o ich bezpečnosť

Vitaľa Šyšova našli v utorok obeseného v jednom z parkov v Kyjeve.

Koniec čakania na kuriéra. S novou aplikáciou myDPD si zákazník manažuje doručenie zásielky podľa svojich potrieb

Nákupy na internete sa stali bežnou súčasťou života a množstvo tovaru, ktorý si zákazníci objednávajú online rastie každoročne o desiatky percent.