Tradičný tvar striech je šikmý. Takéto strechy sa používali stáročia a stále plnia svoju funkciu. V našom regióne sa v druhej polovici dvadsiateho storočia ale začali presadzovať aj ploché strechy, respektíve strechy s minimálnym sklonom. Dôvody prečo sa ploché strechy čoraz viac presadzujú sú viaceré. Spomenúť môžeme napríklad architektonické hľadisko ale tiež to že budova v prípade plochej strechy má viac využitého vnútorného priestoru.

Rovnako je takýto tvar domu výhodnejší z pohľadu energetickej úspornosti. Preto sa čoraz viac používajú ploché strechy, ľahšia sa spĺňajú čoraz prísnejšie normy vo vzťahu k spotrebe energie. V prípade plochých striech je ale veľmi dôležitá kvalitná a funkčná hydroizolácie rovnej strechy.

Hydroizolácia zabraňuje vstupu vlhkosti do telesa domu. Hovoríme tu ako o dažďovej vode, tak v zimných mesiacoch aj o snehu. Kvalitná hydroizolácia teda musí plniť svoju funkciu v širokom teplotnom rozsahu s ktorým v priebehu roka príde do kontaktu. Najčastejšie sa na hydroizoláciu plochej strechy používajú modifikované asfaltové pásy. Tieto sú vhodné ako na novú strechu tak aj na jej opravu. Oprava plochej strechy pomocou asfaltových pásov dokáže ušetriť nemalé finančné prostriedky. Samozrejmosťou je výber vhodného realizátora takejto opravy strechy.

Kritickým miestom sú spoje týchto pásov ale aj rôzne prvky ktoré sa na streche nachádzajú. V týchto miestach je nevyhnutné aby boli spoje realizované veľmi kvalitne s dôrazom na detail tak aby zabránili akémukoľvek prieniku vody. V prípade správneho výberu technológie a jej realizácie môžeme počítať so životnosťou v desiatkach rokov.

(T/PR, foto: pexels.com)

Mohlo by vás zaujímať

Príjmy v súdnictve predstavovali vlani viac ako 11,6 milióna eur, ide o nárast

Súdnictvo zároveň vyčerpalo 100 percent zo svojho rozpočtu, ktorý bol vo výške 270 734 850 eur.

Hygienici varujú pred škodlivou kozmetikou na zosvetlenie pokožky, môže spôsobiť kožné problémy

Kozmetické prípravky pochádzajú s Pobrežia Slonoviny a z Pakistanu.

Rada Protimonopolného úradu už nefunguje takmer pol roka, nemôže rozhodovať ani v prípade pokuty pre Slovenskú poštu

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva vládu na jej sfunkčnenie.

Ľahšie zvládanie kríz či prínosy v čase pandémie, europoslanci hodnotia členstvo Slovenska v EÚ

Slovenská republika si pripomína 17. výročie vstupu do Európskej únie.