18.5.2021 (Webnoviny.sk) – Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP) v utorok od skorých ranných hodín zasahovali na rôznych miestach v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Myjava.

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, akcia s krycím názvom Medveď bola zameraná na zadržanie členov organizovanej skupiny podozrivých z trestného činu prevádzačstva formou nelegálnej práce. V rámci akcie obvinili štyri ženy a štyroch mužov vo veku od 32 do 50 rokov.

Na Slovensku pôsobili od roku 2018

„Podľa zistení polície mala organizovaná skupina pôsobiť minimálne od roku 2018 na území západného Slovenska a zabezpečovať nelegálnu prácu v priemyselnej a potravinovej výrobe najmä pre občanov Ukrajiny a Srbska,“ povedala Bárdyová.

Niektorí členovia skupiny podľa nej vystupovali a konali v mene a v prospech zahraničných spoločností so sídlom v Maďarsku ako konatelia, prípadne majitelia, a organizovali nelegálne zamestnávanie najmä v Trenčianskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. „Takýmto spôsobom mali umožniť neoprávnene sa zamestnať minimálne 2 000 Ukrajincom a Srbom,“ informovala Bárdyová.

Vybavovali im prechodné pobyty

Cudzinci podľa polície prišli na územie Slovenska na základe biometrických pasov, ktoré však neoprávňujú občanom tretích krajín u nás vykonávať závislú prácu. „Niektorí mali doklady umožňujúce prechodný pobyt za účelom zamestnania, vystavené však boli na spoločnosti, pre ktoré reálne nepracovali,“ uviedla Bárdyová.

Členovia skupiny podľa polície zabezpečovali aj prevoz cudzincov, ich ubytovanie, ako aj pracovné zmluvy a doklady. „Ďalší mali odovzdávať výplaty a zálohy zamestnancom, viesť evidenciu odpracovaných hodín, koordinovať faktickú prácu cudzincov na Slovensku,“ uviedla hovorkyňa s tým, že cudzincom obvinení tiež pomáhali vybavovať prechodné pobyty.

Vykonali domové prehliadky

Policajti v rámci akcie vykonali osem domových prehliadok, počas ktorých zaistili rôzne dokumenty a účtovníctvo jednotlivých firiem, mobilné telefóny, počítače a ďalšie dôkazy súvisiace s trestnou činnosťou.

„Policajtom z Národnej jednotky ÚHCP pomáhali aj kolegovia z mobilnej zásahovej jednotky Sobrance, Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Bratislava, príslušníci Krajského riaditeľstva z Trenčína a technici z kriminalisticko-expertízneho ústavu,“ doplnila Bárdyová.

Hovorkyňa dodala, že v prípade dokázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na dva až osem rokov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: cudzinecká polícia, prevádzačstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia zasahovala na západe Slovenska proti gangu prevádzačov, nelegálne zamestnávali 2000 cudzincov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Izrael povolil židovské návštevy na Chrámovej hore, moslimovia nechávali doklady pri vstupe

Nedeľňajšie návštevy židov boli prvé od 4. mája.

Poľsko zavádza povinnú sedemdňovú karanténu pre cestujúcich z Británie, nebude sa týkať zaočkovaných

Dôvodom je rast počtu infekcií delta variantom koronavírusu v Spojenom kráľovstve.

Vykoľajenie nákladného dopravcu v Štrbe spôsobilo meškanie vlakov ZSSK

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) oznamuje, že v piatok 23. 4. 2021 tesne predpoludním došlo v železničnej stanici Štrba k vykoľajeniu vlaku nákladného dopravcu.

Od 21. júna pribudnú zelené okresy a najviac bude žltých, COVID automat opäť prefarbí Slovensko

Farebné rozdelenie okresov podľa COVID automatu od 21. do 27. júna.