6.5.2021 (Webnoviny.sk) – Skupina koaličných poslancov pripravila návrh zákona, ktorý má odobrať výhody predstaviteľom totalitného komunistického režimu.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Výhody používané aj v súčasnosti

Podľa šéfa envirorezortu v súčasnosti na Slovensku poberá napríklad vyšší dôchodok množstvo osôb, ktorí za komunistického režimu prenasledovali ľudí.

„Tí, ktorí boli prenasledovaní, často zomierali v chudobe, a ich prenasledovatelia z čias totality majú špecifické výsady a hoci ich požívali za totality, požívajú ich aj v týchto rokoch,“ povedal Budaj. Návrh zákona má podľa neho postihovať bývalých politikov či vykonávateľov násilia páchaného na občanoch.

Rozhodnutie by bolo na Sociálnej poisťovni

Predkladateľkou návrhu zákona je poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) Anna Andrejuvová (OĽaNO). Tá vysvetlila, že odobratie výhod bývalým predstaviteľom komunistického režimu má fungovať tak, že Ústav pamäti národa (ÚPN) identifikuje spolupracovníkov režimu, ktorí sa mali podieľať na prenasledovaní ľudí.

Následne informáciu zašle do Sociálnej poisťovne, ktorá sa pozrie na osobnú zložku daného človeka. Sociálna poisťovňa potom rozhodne, či konkrétnej osobe zníži dôchodok a v akej miere.

Andrejuvová uviedla, že ÚPN má v súčasnosti na stránke zverejnených asi 4 800 mien bývalých politikov a spolupracovníkov režimu páchajúcich násilie. Predkladateľka návrhu však očakáva, že v skutočnosti sa odobratie výhod bude týkať približne 7-tisíc ľudí, možno aj viac.

Viac k témam: komunizmus, starobný dôchodok, totalitný režim, výhody
Zdroj: Webnoviny.sk – Predstavitelia totalitného režimu by mali stratiť výhody, nový zákon by umožňoval siahnuť im na dôchodky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Slovenskí piloti majú za sebou prvý sólo let na stíhacom lietadle F-16, z niektorých sa stanú inštruktori

Zvyšných šesť pilotov, ktorí sú na výcviku, si na svoju príležitosť budú musieť ešte počkať.

Helpdesk už dávno nie je iba emailová komunikácia

V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať ten najvhodnejší helpdeskový systém práve pre vašu firmu. Na trhu sú dnes desiatky sofistikovaných riešení od slovenských i globálnych poskytovateľov.

NAKA má už náhradu za Zuriana, dočasnou šéfkou agentúry bude Kurrayová

Eva Kurrayová bude poverená riadením NAKA do času, kým bude vybrané nové vedenie riadnym výberovým konaním.

Záplavy po silnom daždi ničili najmä domy a pivnice, škody v zaplavenej obci Rudno nad Hronom likviduje UNIQA v zrýchlenom konaní

Klienti UNIQA poisťovne stále nahlasujú škody, ktoré spôsobili v posledných dňoch silné dažde najmä na západnom a strednom Slovensku.