11.6.2021 (Webnoviny.sk) – Aktivisti v Rakúsku chcú dosiahnuť, aby používanie hotovosti bolo uznané ako právo garantované ústavou. Snažia sa preto dosiahnuť vypísanie referenda. Podľa správy, ktorú zverejnili v piatok na sociálnej sieti anonymní organizátori, ich iniciatívu od 31. mája svojim podpisom podporilo viac ako 73-tisíc ľudí.

Rakúsky parlament musí prijať výzvu na vypísanie referenda, pokiaľ ju podporí aspoň 8 401 ľud. Následne začne plynúť lehota jeden týždeň, počas ktorej organizátori potrebujú získať 100-tisíc hlasov oprávnených voličov. Alternatívou je, že iniciatívu podporí v troch spolkových krajinách vždy šestina voličov.

Nezasadzujeme sa iba o zachovanie hotovosti, ale aj o neobmedzený hotovostný platobný styk nakoľko to garantuje slobodu občanov… občania majú mať na výber, akým spôsobom chcú platiť,“ tvrdia organizátori.

V Rakúsku aktuálne narazil na odpor návrh Európskej komisie (EK), ktorá chce zakázať hotovostné platby v sumách vyšších ako 10-tisíc eur. Eurokomisárka Mairead McGuinnessová zodpovedná za finančné trhy to obhajuje ako nástroj v boji proti praniu špinavých peňazí. Rakúsky minister financií Gernot Blümel v máji uviedol, že plošné odbúravanie hotovosti jeho vláda odmieta.

Viac k témam: hotovosť, referendum
Zdroj: Webnoviny.sk – Rakúski aktivisti požadujú neobmedzené používanie hotovosti, snažia sa o referendum © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

India sa obáva silného cyklónu a spomalenia pomoci v boji proti COVID-19, hlási aj prvé obete

Do oblasti už dorazili silné dažde a spôsobili záplavy, ktoré si vyžiadali život štyroch ľudí.

Vláda v Nemecku bude mať väčšie právomoci, zaviesť môže zákaz vychádzania či zatváranie prevádzok

Nemecká vláda schválila kontroverznú zmenu zákona.

Komisia vyšetrujúca Lučanského smrť potvrdila, že išlo o samovraždu. Proti správe boli dvaja členovia

Komisia vychádzala z podkladov, ktoré im poskytol Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), vrátane kamerových záznamov či evidencie otvárania ciel.

Banská Bystrica má zatvorených 20 percent gastro prevádzok, otvorenie terás ich totiž nemusí zachrániť

Niektorí prevádzkovatelia váhajú, či vôbec otvoria a neskončia s podnikaním.