21.7.2021 (Webnoviny.sk) – Z pohľadu Slovenska vyznieva správa Európskej komisie (EK) o stave právneho štátu v roku 2021 pozitívne. Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal hovorca rezortu Peter Bubla. Správa konštatuje, že úsilie Slovenska potláčať korupciu sa výrazne zvýšilo, čo sa prejavilo pri jej vyšetrovaní a stíhaní.

MS SR vníma, že hoci zo strany Komisie nezaznieva na adresu Slovenska kritika, správa sa nevyhýba ani pomenovaniu a poukázaniu na konkrétne nedostatky.

Posun k lepšiemu

„Za príjemný posun k lepšiemu hodnotí vnímanie nezávislosti súdov medzi firmami, z 15 percent v roku 2020 na 30 percent v súčasnosti. Vnímanie nezávislosti súdov medzi širokou verejnosťou však ostáva už dlhodobo na hranici 28 percent,“ reagovalo MS SR v tlačovej správe.

Správa EK vyzdvihuje aj snahu trestne stíhať predstaviteľov štátu a polície, ako aj sudcov za trestné činy korupcie a zneužitia právomoci verejnoprávneho činiteľa. Pozitívne hodnotí aj nedávne zmeny v ústave spojené s výberom a voľbou sudcov Ústavného súdu SR a zmeny dotýkajúce sa fungovania a kreovania Súdnej rady SR.

Podľa MS SR hodnotí EK pozitívne aj kroky v oblasti boja proti korupcii, akými sú Protikorupčná politika SR na roky 2019 až 2023 alebo zákon o zaistení majetku.

Správa má 27 kapitol

Za progres považuje aj posilnenie kompetencií Úradu špeciálnej prokuratúry alebo zvolenie predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Rezort spravodlivosti dodal, že v praxi sa potvrdzujú niektoré nedostatky v súdnictve súvisiace najmä s použiteľnosťou a nekompatibilitou rôznych informačných systémov, ktoré bude do budúcnosti potrebné vyriešiť.

Celá hodnotiaca správa sa skladá z 27 kapitol, z ktorých každá monitoruje stav právneho štátu v niektorej členskej krajine Európskej únie.

Jej cieľom je formou poukazovania na problémy v jednotlivých štátoch zabezpečovať prostredníctvom dialógu zlepšovanie situácie v oblasti právneho štátu a základných hodnôt.

Viac k témam: justícia, právny štát, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Správa eurokomisie o právnom štáte na Slovensku vyznieva pozitívne, tvrdí ministerstvo spravodlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Mesto Trnava zrušilo pre pandémiu tradičný kvetinový trh, ľuďom však prináša alternatívu

Radnica bola prinútená prispôsobiť sa aktuálnym protipandemickým opatreniam.

Stranu Jednotné Rusko povedú do volieb Šojgu s Lavrovom, Medvedev je pre stranu záťaž

Voľby do Štátnej dumy sú v Rusku naplánované na 19. septembra.

Potrebujete zistiť výšku dane z nehnuteľnosti alebo prihlásiť psa? S aplikáciou mID všetko vybavíte z mobilu

Na komunikáciu s obecným či mestským úradom po novom nepotrebujete sledovať ich stránkové hodiny, čakať na úradoch, chodiť s papiermi na poštu, ani pátrať po tom, prečo vám nefunguje občiansky preukaz s elektronickým podpisom.

Korčok zatiaľ netuší, ako sa budú počas vládnych prázdnin prijímať aktualizácie cestovateľského semaforu

Minister zahraničných vecí si dobre uvedomuje, v akej situácii krajina je.