24.4.2021 (Webnoviny.sk) – Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) vyhlásil verejné obstarávanie na renováciu Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach. Ako vyplýva z údajov zverejnených vo Vestníku verejného obstarávania, odhadovaná cena zákazky je 1 882 383 bez dane z pridanej hodnoty.

Na obnovu neskororenesančnej národnej kultúrnej pamiatky získal TSK 800-tisícový grant z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021.

Komplexná obnova

Takmer pol milióna eur z grantu bude využitých na komplexnú obnovu kaštieľa, jeho sprístupnenie a zatraktívnenie.

Zvyšné grantové financie sú určené pre Trenčianske múzeum v Trenčíne, ktoré v kaštieli rozšíri expozíciu a doplní prvky pre slabozrakých a nevidiacich. Vzniknúť by tu malo tiež turisticko-informačné centrum, kaviareň a kultúrno-kreatívne centrum.

Viacero objektov

Samotná zákazka je členená na viacero stavebných objektov, sú medzi nimi sanácia statiky, výmena výplní otvorov, obnova fasády, ale aj areálový vodovod či dažďová a splašková kanalizácia.

Stavebné firmy môžu svoje ponuky predkladať do 19. mája, podľa súťažných podkladov nie je cena jediným kritériom, 20-percentnú váhu pri rozhodovaní budú mať aj referencie.

História Draškovičovho kaštieľa

História Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach sa datuje od roku 1668. Pôvodne neskororenesančný kaštieľ bol vybudovaný na popud chorvátskeho šľachtica Mikuláša Draškoviča, po ktorom nesie aj svoj názov.

Kaštieľ je v súčasnosti pobočkou Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Expozície sú venované nielen histórii Čachtíc, ale i spolku Tatrín či neslávne známej grófke Alžbete Báthory.

Viac k témam: granty, kultúrna pamiatka, Trenčiansky kraj
Zdroj: Webnoviny.sk – Trenčiansky kraj vyhlásil verejnú súťaž na renováciu Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Štát bude môcť rozhodovať o mobilizácii aj mimo núdzového stavu, o návrhu rozhodnú v skrátenom konaní

Schválenie predkladaného návrhu zákona vytvorí predpoklady pre skoršie skončenie núdzového stavu.

Legenda vo Vysokých Tatrách si pripomenula 50. výročie. Vydražte si jedinečnú bankovku

Numizmatici aj milovníci tatranských zubačiek môžu mať doma zberateľský skvost.

Díler počas policajnej akcie prehltol vrecká s pervitínom, skončil v nemocnici

V prípade dokázania viny môže mladý muž skončiť vo väzení na 10 až 15 rokov.

Dominikánska republika predĺžila výnimočný stav, Slováci pri vstupe do krajiny testy nepotrebujú

V krajine platí nočný zákaz vychádzania.