21.4.2021 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon, ktorý umožňuje povolanie záložníkov do vojenskej služby bez oznámenia mobilizácie.

V stredu o tom informovala jeho kancelária s tým, že legislatíva umožní krajine „rýchlo vybaviť vojenské jednotky všetkých štátnych obranných síl záložníkmi, čím sa výrazne zvýši ich bojaschopnosť počas vojenskej agresie“. Legislatívu schválil ukrajinský parlament v marci.

Vojská na hranici

Zákon prichádza v čase masívneho nasadenia ruských ozbrojených zložiek pri hranici s východnou Ukrajinou, kde v ostatných týždňoch eskalujú porušenia prímeria medzi ukrajinskými silami a Moskvou podporovanými separatistami.

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v utorok uviedol, že zhromažďovanie vojakov v pohraničí pokračuje a „očakáva sa, že do týždňa dosiahne kombinovanú silu viac ako 120-tisíc vojakov“. Šéf ukrajinskej diplomacie zároveň vyzval Západ, aby posilnil sankcie voči Moskve a zameral sa na celé sektory ruského hospodárstva.

Obavy zamietol

Kremeľ obavy Ukrajiny a Západu zo zhromažďovania vojakov zamietol s tým, že si ich môže nasadzovať na svojom území, kedykoľvek považuje za potrebné.

Tiež varoval ukrajinské úrady, aby sa nesnažili silou prevziať späť kontrolu nad separatistami kontrolovanými územiami, pretože by Rusko mohlo zasiahnuť, aby ochránilo civilistov v regióne.

Zelenskyj sa v utorok prostredníctvom videa vyjadril, že „Ukrajina nikdy nezačne vojnu, ale vždy vydrží až do konca“ . Tiež navrhol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi stretnutie na východe Ukrajiny, aby zmiernili napätie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu uviedol, že si nie je istý, či mal Putin čas pozrieť si Zelenského prejav.

Viac k témam: novela zákona, povinná vojenská služba, vojsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajinský prezident podpísal zákon umožňujúci povolanie záložníkov do vojenskej služby © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Ábel Ravasz končí v predsedníctve Most-Híd a hovorí o ideovom zničení aj radikalizácii

Zdĺhavé rokovania medzi maďarskými stranami sa ťahajú už od roku 2019.

Život v slobode a mieri nesmie byť nikdy samozrejmosťou, zdôraznila prezidentka Čaputová (foto)

Vďaku padlým v 2. svetovej vojne vyjadril svojou účasťou na Slavíne aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

Obvinený Dömötör zostáva naďalej vo väzbe, v kauze stíhaných svedkov bol vyčlenený na samostatné konanie

Šéf Krajskej prokuratúry v Bratislave uviedol, že obvinený sa ku skutkom kladeným mu za vinu priznal aj v pozícii svedka.

Ministerka Kolíková neodchádza zo Za ľudí ani z koalície, silnú podporu cíti aj od premiéra

Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka strany Za ľudí Mária Kolíková tvrdí, že jej názor na vnútrostranícku situáciu je konzistentný.