22.7.2021 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) zaradila do užšieho výberu na podporu a umožnenie naliehavého výskumu koronavírusu a jeho variantov 11 nových projektov v hodnote 120 miliónov eur z programu Horizont Európa, najväčšieho európskeho programu pre výskum a inováciu (2021 – 2027).

Komisia o tom informuje prostredníctvom svojej oficiálnej webstránky s tým, že toto financovanie je súčasťou širokej škály výskumných a inovačných opatrení prijatých na boj proti koronavírusu a prispieva k celkovej činnosti Komisie zameranej na prevenciu a zmierňovanie vplyvov vírusu a jeho variantov, ako aj reakciu na tieto vplyvy, a to v súlade s novým európskym plánom pripravenosti na biologickú obranu s názvom Inkubátor HERA.

Výskumné úsilie

Jedenásť projektov, ktoré sa dostali do užšieho výberu, zahŕňa 312 výskumných tímov zo 40 krajín vrátane 38 účastníkov z 23 krajín mimo Európskej únie (EÚ).

Európska únia prijala rázne opatrenia na boj proti kríze spôsobenej koronavírusom. Dnes zintenzívňujeme naše výskumné úsilie, aby sme zvládli výzvy a hrozby, ktoré predstavujú varianty koronavírusu. Vďaka podpore týchto nových výskumných projektov a posilneniu a otvoreniu príslušnej výskumnej infraštruktúry pokračujeme v boji proti pandémii a pripravujeme sa na budúce hrozby,“ vyjadrila sa komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová.

Klinické skúšanie

Väčšina projektov bude podporovať klinické skúšanie nových liečebných postupov a vakcín, ako aj rozvoj rozsiahlych kohort a sietí v súvislosti s koronavírusom za hranicami Európy, čo umožní prepojenie s európskymi iniciatívami.

Ďalšie projekty posilnia a rozšíria prístup k výskumným infraštruktúram, ktoré poskytujú služby alebo sú potrebné na výmenu údajov, odborných znalostí a výskumných zdrojov medzi výskumníkmi s cieľom umožniť výskum zaoberajúci sa koronavírusom a jeho variantmi.

Tieto infraštruktúry zahŕňajú už aktívne infraštruktúry, ako je Európska platforma údajov o COVID-19 a príslušné európske výskumné infraštruktúry v oblasti biologických vied.

Spolupráca na medzinárodnej úrovni

Úspešné konzorciá budú spolupracovať s inými príslušnými iniciatívami a projektmi na vnútroštátnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni s cieľom maximalizovať synergie a komplementaritu a zabrániť zdvojeniu výskumného úsilia.

Prispejú k vytvoreniu Úradu EÚ pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA), ktorý Únii umožní predvídať budúce pandémie a lepšie ich riešiť.

Viac k témam: Koronavírus, liečba, podpora, vedecký výskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Výskum zameraný na boj proti koronavírusu získa od Európskej komisie o 120 miliónov eur viac © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Nemecko ruší zákaz cestovania do zahraničia, Británia však zostáva na zozname rizikových krajín

Všetci občania, ktorí budú cestovať do najrizikovejších krajín, musia absolvovať po návrate povinnú karanténu.

Žilinka nevyhovel návrhu obvineného finančníka Haščáka, domáhal sa vylúčenia dozorového prokurátora

Žilinka po preskúmaní veci nezistil dôvody na zrušenie napadnutých právoplatných rozhodnutí.

Vlak zrazil v Devínskej Novej Vsi 40-ročného muža (foto)

Nehybné telo muža spozoroval rušňovodič.

Polícia v Košickom kraji zvýši dohľad na cestách, zameria sa najmä na motocyklistov

Najčastejšími príčinami nehôd motocyklistov sú nedovolená rýchlosť jazdy, porušenie povinností vodiča a stav vozovky.