30.6.2021 (Webnoviny.sk) – Výhody pre zaočkovaných budú zakotvené v zákone. Zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 budú mať viac slobody napríklad pri vstupe a vjazde do prevádzok, keďže riziko ohrozenia životov a zdravia tretích osôb je pri týchto osobách nízke.

Vláda schválila novelu zákona

Umožniť to má novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v stredu schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament návrhom zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Jasná a bezrozporná možnosť zohľadnenia dobrovoľného zaočkovania sa proti ochoreniu COVID-19 pri prijímaní protipandemických opatrení, tzn. pri povoľovaní využívania istých služieb týmto obyvateľstvom (oproti neočkovaným) skrz protipandemické opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR aj počas pandémie, musí byť upravená primárne zákonom,“ vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva v materiáli.

Digitálne očkovacie preukazy (GreenPass)

Novela má zabezpečiť možnosť využitia tzv. digitálnych očkovacích preukazov (GreenPass) v rámci vnútroštátnych spoločenských a právnych vzťahov v súlade s ústavou.

Úrad verejného zdravotníctva SR bude môcť reflektovať GreenPassy, resp. zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania pri tvorbe protipandemických opatrení.

Podľa rezortu zdravotníctva je nevyhnutné prijať v čo najkratšom čase dostupné a primerané opatrenia, ktoré zvyšujú motiváciu ľudí podstúpiť dobrovoľné očkovanie a umožnia tak sekundárne chrániť životy a zdravie obyvateľov.

Dôležité je to podľa ministerstva vzhľadom na nízke percento zaočkovaných obyvateľov a matematickej a epidemiologickej istoty importu nákazlivejšieho delta variantu ochorenia COVID-19 na naše územie.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, očkovanie proti koronavírusu, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, pandemické opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zaočkovaní budú mať na Slovensku viac slobody, ich výhody zakotvia v zákone © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Mladá žena napadla policajta, hrozí jej päťročné väzenie

Hliadka železničnej polície pôvodne riešila priestupok, z ktorého bol podozrivý jeden muž.

Opustená budova v Petrohrade začala horieť, pri zásahu zahynul hasič (video)

Budova, v ktorej sa nachádzalo obchodné centrum, bola postavená v 19. storočí a jej schátraný stav hasičom komplikoval zvládnutie požiaru.

Pripravuje sa novela zákona, vďaka ktorej by mohol parlament počas núdzového režimu rokovať online

Strana Sloboda a Solidarita počas týždňa uviedla, že považuje za dôležité novelizovať rokovací poriadok NR SR.

NATO vytvorilo Regionálne velenie špeciálnych operácií, jeho súčasťou je aj Slovensko

Velenie pod vedením Maďarska bude mať za úlohu veliť špeciálnym operáciám.